Magura Małastowska. Na biegówki

Otwarty Przewodnik Krajoznawczy
fot: Małgorzata Raczkowska

O ile na start wyciągu Krzesełkowego na Magurze nie ma co liczyć, to jednak pojawiła się pod szczytem tej interesującej góry nowa inwestycja. Jest nią trasa biegowo-rekreacyjna dla tych, którzy zechcą wybrać się w beskidzkie lasy na zimową wędrówkę na nartach.

Wyznaczony w terenie szlak narciarski jest pętelką o długości 2,5 km. Zaczyna się „przy górnej stacji kolejki krzesełkowej” – nieistniejącej jeszcze. Prościej więc powiedzieć: pod masztem telefonii komórkowej. Prowadzi obok znajdującego się tuż pod szczytem cmentarza z I wojny światowej. Cmentarz został ostatnio oczyszczony z krzaków, w znacznej części zrekonstruowany. Niemniej jednak nie zobaczymy wiele, przykryty jest grubą warstwą śniegu. Droga powrotna prowadzi przez sam szczyt Magury Małastowskiej. Wędrując tym szlakiem nie spotkaliśmy nikogo, ale ktoś niedawno szedł, bo były ślady.

Docelowo zapewne ze ścieżki narciarskiej będą korzystać ci, którzy wyjadą na grzbiet kolejką krzesełkową z Małastowa. Może nawet plan jest taki, że będzie ratrakowana? Kto wie. To jednak chyba w przyszłym sezonie. Teraz najprościej jest dostać się tu zostawiając samochód (albo wysiadając z autobusu) na Przełęczy Małastowskiej (przystanek nazywa się Magura) i podchodząc przez schronisko do punktu startu. Wypożyczalnia biegówek znajduje się w Małastowie, przy dolnej stacji znajdującego się we wsi 500-metrowego orczyka. Ten zresztą działa, śniegu jest dość.

Warto wiedzieć
Przybywając z biegówkami na Magurę nie musimy oczywiście ograniczać się do proponowanej trasy. Bardzo atrakcyjna jest wędrówka grzbietem góry z Przełęczy do Bielanki (autobus), lub w przeciwną stronę – do Banicy (autobus). Sieć pieszych szlaków i stokówek pozwala na dowolne i ciekawe konfigurowanie tras. Nie radzę jednak zjeżdżać ze szczytu do Owczar (d. Rychwałd) szlakiem pieszym, bo jest zbyt stromo na biegówki. Lepiej poszukać śladów starej drogi.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Raczkowska, 16 luty 2010r.


Otwarty Przewodnik Krajoznawczy